Nevhodná kvalita vody pro přípravu lázní způsobí znehodnocení nebo snížení životnosti lázní a má vliv i na výslednou kvalitu povrchu (nejen vzhledovou ale i funkční). Špatná kvalita vody pro oplach znehodnocuje či zkracuje životnost jednak lázeň, která po oplachu následuje a především zhoršuje výslednou kvalitu povrchové úpravy.
Kvalita oplachu a tedy použité vody je limitujícím faktorem pro kvalitní povrchovou úpravu.
WATEK s.r.o. je předním výrobcem a dodavatelem technologických celků i samostatných zařízení k přípravě:
• ultračisté vody pro laboratorní i technologické účely,
• čisté a ultračisté vody pro průmysl,
Poskytujeme komplexní služby v oblasti úpravy vody již od roku 1993. Dodáváme zařízení spokojeným zákazníkům po celém světě. Kombinujeme nejnovější technologie – reverzní osmózu, iontoměniče, směsné iontoměniče MIX-BED, elektrodeionizaci (EDI) a další, s tradicí a zárukou pro maximální spokojenost zákazníků.
Na běžná i specifická přání klientů zajišťujeme:
• dodávku hotových zařízení
• výrobu přístrojů na míru konkrétním potřebám
• návrh technologie pro speciální požadavky
• výrobu jednotlivých komponent
• kompletní montáž zařízení i technologických celků pro úpravu vody
• dodávku čerpadel a filtračních aparátů pro chemické roztoky a agresivní kapaliny
Náš výrobní a dodavatelský sortiment je komplexní a poskytuje zařízení a sestavy jak pro provoz výroby, tak pro laboratoře sledující kvalitu, tak i doplňkové vybavení.
ROZDĚLENÍ KVALITY VODY.
Voda může obecně obsahovat různé nežádoucí látky (rozpuštěné i nerozpuštěné), které určují kvalitu vody v galvanizovně. Nejvíce sledované jsou:
a) nerozpustné částice, zákal apod.
b) tvrdost, to je vysoký obsah vápníku a hořčíku
c) obsah rozpuštěného železa, někdy i manganu
d) obsah solí a s tím spojená vysoká vodivost
Nerozpustné částice (kaly) způsobují přenos těchto částic do dalších lázní, zabudování částic do povlaků apod. Odstranění těchto kalů je elementární a naprosto nezbytnou úpravou vstupní (napájecí) vody.
Vysoká tvrdost vody může způsobit vysrážení nerozpustných solí Ca a Mg reakcí se složkami lázní, po oplachu zůstávají na povrchu zboží různé „mapy“ uschlých solí, při ohřevu tvrdé vody dochází k vysrážení nerozpustných uhličitanů Ca a Mg, tzv. „vodní kámen“ apod.
Vyšší obsah železa (manganu) ve vodě vylučuje použití takové vody pro přípravu některých lázní. Voda s obsahem Fe způsobí při styku se vzduchem vysrážení hydroxidů železa, což vede ke vzniku kalů v lázních, případně k rezavým mapám na povrchu zboží, které je opláchnuto takovou vodou.
Vysoký obsah solí, identifikovaný vysokou vodivostí vody (μS/cm), způsobuje opět „mapy“ solí na povrchu oschlých upravených výrobků. Některé lázně přímo vyžadují k přípravě demineralizovanou vodu (dále jen demivodu). Podobně i některé konečné oplachy musí být provedeny demivodou.
TECHNIKY A TECHNOLOGIE PŘÍPRAVY VODY.
a) Filtrace.
Zcela elementární a jednoduchý proces, který se realizuje jako náplňové tlakové filtry se sypanou náplní (písek ve třech vrstvách, písek + hydroantrazit). Filtry jsou osazeny ventilem, který zajišťuje automatické praní filtru (vyplavení zachycených nečistot) vodou do odpadu. Pro filtrace menších množství vody, kde není příliš mnoho kalů, ale je požadována vysoká kvalita filtrace se používají tzv. „svíčkové filtry“. Zde se nečistoty zachytávají na vinutých filtračních vložkách s různou porozitou (i pod 1 mikron). Tyto filtrační vložky se vyměňují, nelze je nějak vypláchnout, vyprat a pod.
b) Změkčování.
Provádí se pomocí iontové výměny, kdy ionty Ca+2 + Mg+2 jsou ve vodě nahrazovány ionty Na+. Náplň filtru (silně kyselý katex v sodném cyklu) se po svém vyčerpání automaticky regeneruje roztokem NaCl (tzv. solanka). Tímto způsobem se sníží tvrdost vody pod 1 °dH (pod 0,18 mmol/l CaMg), vodivost však zůstane prakticky zachována (obsah solí se nezmění).
c) Snížení obsahu Fe a Mn.
Používají se filtry naplněné speciálními sypanými minerály, které dovedou za určitých podmínek převést rozpustnou formu Fe (Mn) do formy nerozpustné, která se ve formě kalů zachytí v náplni. Kaly se opět automaticky vyperou vodou.
Těmito technologiemi lze dosáhnout koncentrací Fe a Mn pod 0,1 mg/l.
d) Demineralizace.
Demivoda v různých kvalitách (vodivostech) je velmi často žádaná, potřebná a nezbytná. Proto je této problematice věnován poněkud větší prostor.
Tato technika se často také nazývá odsolení vody nebo příprava demivody. Produktem těchto technologií je voda s velmi nízkým obsahem solí, tedy s nízkou vodivostí, obecně se vžil pro produkt demineralizace pojem demivoda. Techniky, kterými lze demivodu připravit jsou v základním dělení následující:
• ionexové technologie (chemický proces s využitím ionexů – katex, anex)
• technologie reverzní osmózy (fyzikální proces s využitím speciálních membrán)
• dočišťovací technologie (tzv. mixbedy, elektrodeionizace a různé jiné kombinace předchozích technik)
Kvalita demivody (vodivost) je závislá na dvou faktorech. Na vodivosti vstupní vody a na použité technice.
Ionexové technologie.
Patří k nejstarším technologiím odsolování vody. Dosahuje velmi dobrých kvalit produktu (nízká vodivost demivody). Odsolení probíhá na dvojici sériově zapojených ionexových kolon (katex – anex), které se po vyčerpání regenerují pomocí HCl a NaOH. Odpadní vody se likvidují ve zneškodňovací stanici.
Aktiva:
- produkt (demivoda) má nízkou vodivost (jednotky μS/cm)
- kvalita produktu je téměř nezávislá na kvalitě vstupní vody
- minimální nároky na předúpravu surové vody
Negativa: - odpadní vody obsahují kyseliny a louhy
- je třeba zneškodnění odpadních vod
- manipulace s chemikáliemi
Reverzní osmóza.
Fyzikální membránový proces oddělení vody od nežádoucích rozpuštěných látek, kdy odpadem je pouze voda se zvýšeným obsahem solí. Kvalita demivody (vodivost) je závislá na vodivosti vstupní vody. Účinnost odsolení je 96 až 98 %, TEDY zbytkovou vodivost demivody lze očekávat na úrovni 2 až 4 %, počítáno z vodivosti vstupní vody.
Aktiva:
- odpady je možno vypouštět do kanálu, není třeba zneškodnění nebo použít v jiné aplikaci
- možnost vysoké automatizace a monitoringu procesu (vstupy a výstupy)
- není žádná manipulace s chemikáliemi
Pasiva: - demivoda má většinou vyšší vodivost než v případě ionexových technologií
- před vlastí RO je třeba určitých předúprav vody, podle kvality surové vody
- demivoda není tlaková (max. 2 až 3 metry vodního sloupce)
- vyšší energetická náročnost (čerpadlo v RO)
Dočišťovací technologie.
Používají se v případech, kdy požadavky na čistotu vody (velmi nízká vodivost) převyšují možnosti výše uvedených technologií (ionexové demistanice, RO).
Mix- bed.
Využívá se vysoké odsolovací schopnosti směsného ionexu (katex+anex). Průtokem přes kolonu s tímto ionexem se běžně dosáhne vodivosti demivody pod 1 μS/cm. Ionex se po vyčerpání regeneruje poměrně složitým způsobem u specializované firmy. Většinou se užívá metody výměny celých (naplněných) kolon. Většinou se kombinuje se s reverzní osmózou.
Elektrodeionizace (EDI).
Technologie, pro dočištění demivody využívá speciální svazek membrán s ionexy, který je uložen v definovaném elektrickém poli. Toto uspořádání membrán, ionexu a elektrického pole umožňuje dočišťovat demivodu na hodnoty vodivosti kolem 1 μS/cm. Proces dočišťování technikou EDI může být nepřetržitý, regenerace ionexu (v modulu EDI) probíhá trvale za provozu. Odpadem je voda v množství asi 1 % vstupní vody.
Možná i kombinace RO a ionexové demistanice.
Velmi vhodná kombinace pro případy, kdy je potřeba demivoda se dvěmi různými vodivostmi a v různých množstvích. Nejdříve se připraví demivoda pomocí RO (s vyšší vodivostí) a část této demivody se dočistí na ionexové demistanici (katex-anex). Interval regenerací ionexové demistanice je dlouhý, protože vstupní vodou je vlastně demivoda s vodivostí většinou pod 30 mikroS/cm.
Vysvětlení je na následujícím modelovém příkladu:
Je třeba demivoda v množství 1 000 l/h v kvalitě do 50 μS/cm a 200 l/h v kvalitě do 5 μS/cm. Surová voda má vodivost 750 μS/cm.
Sestava rozhodujících zařízení bude následující:
- předúpravy (podle složení surové vody)
- reverzní osmóza s výkonem 1 200 l/h
- ionexová demistanice (katex-anex) pro průtok do 500 l/h
Prvním produktem bude demivoda (po RO) s vodivostí do 30 μS/cm a druhým produktem bude demivoda z ionexové demistanice s vodivostí 1 až 2 μS/cm.
MOŽNÁ ŘEŠENÍ PRO PRŮMYSL
Stavebnicová řešení sestav zařízení umožňují přípravu čisté vody v množství i kvalitě přesně dle Vašich potřeb (filtrace vody, změkčení vody, demi voda, speciální technologie). Cirkulačním čištěním vybraných oplachových vod ionexovými technologiemi dokážeme vrátit oplachové vody zpět do provozu. Ionexové technologie aplikujeme také na dočišťování odpadních vod od těžkých kovů. Volbou použité technologie a zařízení vyřešíme Vaše požadavky na množství a kvalitu upravené vody.
POUŽITÍ
• galvanizovny, lakovny
• kotelny a topné systémy
• chlazení a zvlhčování
• příprava řezných emulzí
• elektronika
• cirkulační čištění oplachových vod
• dočišťování odpadních vod od těžkých kovů

DEMI – ZAŘÍZENÍ PRO PŘÍPRAVU TECHNOLOGICKÉ DEMI VODY NA BÁZI REVERZNÍ OSMÓZY
Zařízení pro přípravu demi vody reverzní osmózou s výkonovými a kvalitativními parametry dle požadavku zákazníka. Reverzně osmotické stanice DEMI připravují demineralizovanou vodu z předupravené surové vody (filtrace, odželezňování, odmanganování, změkčení vody, dechlorace atd.). V případě požadavku je možno stanice dodat jako dvoustupňové, případně vybavit dočišťovací elektrodeionizační jednotkou nebo směsným ionexem MIX-BED.

DEWA – ZAŘÍZENÍ PRO PŘÍPRAVU TECHNOLOGICKÉ DEMIVODY IONEXOVOU TECHNOLOGIÍ
Výkonová řada zařízení pro úpravu vody ionexovou technologií:
• výroba demineralizované vody
• cirkulační čištění vybraných oplachových vod v galvanizovnách
• dočišťování vod od těžkých kovů po jejich zneškodnění.

EDI ELEKTRODEIONIZACE
Elektrodeionizace (EDI) je moderní technologie (ionexy vložené do elektrického pole) k přípravě demi vody s velmi nízkou vodivostí. Proces elektrodeionizace (EDI) se aplikuje jako koncový stupeň dočištění demi vody vyrobené například reverzní osmózou. Produktem je demi voda s vodivosti 10 – 15 MΩ/cm. Jedná se o nízkoenergetický proces, kdy iontoměniče jsou kontinuálně regenerovány v elektrickém poli. To zajišťuje nepřetržitou produkci demineralizované vody s konstantní kvalitou bez potřeby chemické regenerace ionexové pryskyřice.

IWA 40-100 – PLNĚ AUTOMATICKÉ PŘÍSTROJE PRO PŘÍPRAVU ČISTÉ A VELMI ČISTÉ VODY
Přístroje řady IWA jsou určeny pro přípravu velmi čisté vody z pitné vody reverzní osmózou s vodivostí pod 1 µS/cm a výkonu 40 – 100 l /hod.

FIWA – ODSTRANĚNÍ ŽELEZA A MANGANU Z VODY
Průtočná ruční nebo automatická zařízení pro mechanickou filtraci, odstranění železa a manganu, dechloraci.

SOWA – ZAŘÍZENÍ PRO ZMĚKČENÍ VODY
Zařízení, které průtočným způsobem při zachování tlaku vody odstraní tvrdost vody s minimálními nároky na energie. Úprava tvrdé vody pro velkokapacitní užití s průtoky nad 1000 l/h. Tato úpravna vody je vhodná jak pro úpravu pitné vody v domácnosti, pro průmysl, tak jako předúprava pro reverzní osmózu.
ČERPADLA
Dodáváme membránová pneumatická čerpadla a odstředivá čerpadla vhodná především pro čerpání chemických roztoků a agresivních kapalin. Dále zajišťujeme dávkovací čerpadla v různém materiálovém provedení.
Pneumatická čerpadla s dvojitou membránou nabízíme v provedení PP, PVDF, POM, ALU a SS316. Tato pneumatická membránová čerpadla, jež jsou vhodná k přečerpávání a dávkování chemických látek, pohonných hmot, olejů, potravinářských produktů atd., jsou výsledkem spolupráce s italskou firmou INJECTA.
Odstředivá čerpadla nabízíme v provedení PP a PVDF – jak bezucpávková čerpadla s magnetickou spojkou, tak i klasická čerpadla s mechanickou ucpávkou. Tato čerpadla na chemické látky jsou výsledkem spolupráce s francouzskou firmou SIEBEC, která má dlouholetou tradici ve výrobě čerpadel a filtračních aparátů pro čerpání a filtrování agresivních kapalin.
Elektromagnetická dávkovací čerpadla a motorová dávkovací čerpadla membránová či pístová nabízíme v různém materiálovém provedení, což umožňuje jejich nasazení pro dávkování většiny chemikálií. Dávkovací čerpadla jsou produkty italských firem INJECTA a ETATRON.
Nabídku čerpadel doplňují multifunkční peristaltická čerpadla firmy INJECTA. Peristaltická čerpadla lze použít tam, kde je třeba velmi přesné dávkování chemikálií. Výhodou těchto peristaltických čerpadel oproti ostatním typům čerpadel je styk čerpané látky pouze s hadičkou a poměrně jednoduchá konstrukce.
Na veškerý sortiment dodávaných čerpadel zajišťujeme servis a dodávky náhradních dílů (na skladě náhradní díly na nejfrekventovanější čerpadla).
PNEUMATICKÁ MEMBRÁNOVÁ ČERPADLA
Pneumatická membránová čerpadla řady GEMINI italské firmy INJECTA. Koncept nových pneumatických čerpadel s dvojitou membránou je inovativní především díky systému distribuce vzduchu, vyspělé technologii membrán, geometrii komor čerpadel a systému ventilů. To vše vede ke zvýšení funkčnosti nejen pro přečerpávání, ale také pro dávkování. Výsledkem je spolehlivý inovativní produkt s řešením pro nové generace. Tato pneumatická membránová čerpadla jsou vhodná do prostor s nebezpečím výbuchu, do potravinářství atd.
ČERPADLA S MAGNETICKOU SPOJKOU
Kvalitní bezucpávková a bezúkapová čerpadla o výkonu 0,7 až 40 m3/h, výtlačná výška 4 až 22 mvs. Odstředivá čerpadla s magnetickou spojkou typu M7 – M390 jsou vyráběna firmou WATEK s.r.o. ve spolupráci s francouzskou firmou SIEBEC.
ČERPADLA S MECHANICKOU UCPÁVKOU
Spolehlivá odstředivá čerpadla s mechanickou ucpávkou z karbidu křemíku. Výkon 4,8 až 57 m3/h, výtlačná výška 9 až 50 mvs. Odstředivá čerpadla na chemické látky typu A jsou vyráběna firmou WATEK s.r.o ve spolupráci s francouzskou firmou SIEBEC.
VERTIKÁLNÍ ČERPADLA
Speciálně vyvinutá vertikální odstředivá čerpadla pro instalaci do galvanických van. Výkon 5 až 22 m3/h, výtlačná výška 6 až 18,5 mvs. Vertikální čerpadla jsou vyráběna francouzskou firmou SIEBEC.
DÁVKOVACÍ ČERPADLA SE SOLENOIDOVÝM POHONEM INJECTA
Elektromagnetická dávkovací čerpadla vyráběná italskou firmou INJECTA. Tato dávkovací čerpadla nabízíme v různém materiálovém provedení, což umožňuje jejich nasazení pro dávkování většiny chemikálií. Jsou jednoduché konstrukce, z čehož vyplývá jejich spolehlivost, nenáročnost na údržbu, jednoduchá obsluha a nízká pořizovací cena.
DÁVKOVACÍ ČERPADLA SE SOLENOIDOVÝM POHONEM ETATRON
Elektromagnetická membránová čerpadla vhodná pro dávkování chemikálií jsou vyráběna italskou firmou ETATRON. Jsou jednoduché konstrukce, z čehož vyplývá jejich spolehlivost, nenáročnost na údržbu a nízká pořizovací cena
DÁVKOVACÍ ČERPADLA S MOTOROVÝM POHONEM INJECTA
Dávkovací čerpadla s motorovým pohonem určená pro dávkování chemikálií jsou vyráběna italskou firmou INJECTA. Tato motorová dávkovací čerpadla jsou jednoduché konstrukce, nenáročná na údržbu. Čerpadla jsou vyráběna v provedení pístovém nebo membránovém. Písty mohou být nerezové či keramické. Membrány jsou z PTFE.
Nastavení výkonu ručně, změnou zdvihu mikrometrickým šroubem, případně servomotorem ovládaným signálem 4 – 20 mA nebo frekvenčním měničem. Krytí IP55, izolace třídy F.
DÁVKOVACÍ ČERPADLA S MOTOROVÝM POHONEM ETATRON
Dávkovací čerpadla s motorovým pohonem určená pro dávkování chemikálií jsou vyráběna italskou firmou ETATRON. Tato dávkovací čerpadla jsou jednoduché konstrukce, nenáročná na údržbu. Čerpadla jsou vyráběna v provedení pístovém nebo membránovém. Základní materiál hlav a ventilů čerpadel ve styku s čerpaným médiem je nerez (AISI 316) nebo PVC. Na přání jsou vyráběna i v provedení PVDF nebo PP.
Nastavení výkonu ručně, změnou zdvihu mikrometrickým šroubem, případně servomotorem ovládaným signálem 4 – 20 mA nebo frekvenčním měničem.
PERISTALTICKÁ DÁVKOVACÍ ČERPADLA
Multifunkční peristaltická čerpadla jsou vyráběna italskou firmou INJECTA. Peristaltická čerpadla jsou často využívána tam, kde je potřeba velmi přesné dávkování chemikálií. Množství odebrané dávkované kapaliny je dáno počtem otáček čerpadla s nasátou kapalinou, kterou detekuje senzor v nasávacím potrubí. Výhodou těchto peristaltických čerpadel oproti ostatním typům čerpadel je styk čerpané látky pouze s hadičkou, snadná instalace a čištění, jednoduše nastavitelné parametry, volitelný výkon a poměrně jednoduchá konstrukce.
FILTRAČNÍ APARÁTY
Filtrační aparáty jsou určeny pro jemnou a velmi jemnou mechanickou filtraci chemických roztoků a filtraci agresivních kapalin. Nacházejí své uplatnění především v provozech povrchových úprav. Výhodou těchto filtrů je možnost využití různých filtračních elementů bez nutnosti výměny celého aparátu. V zařízeních se využívají odstředivá čerpadla firmy SIEBEC, která má dlouholetou tradici ve výrobě čerpadel a filtračních aparátů.

POUŽITÍ
Filtrační aparáty vyráběné ve spolupráci s francouzskou firmou SIEBEC jsou určeny k jemné filtraci agresivních kapalin.
Své hlavní využití nacházejí v galvanizovnách a k filtraci chemických roztoků. Jejich konstrukce a materiálové provedení (výlisky z PP, těsnění EPDM nebo FPM) zaručuje dlouhou životnost, jednoduchou údržbu a výměnu filtračních elementů. Jsou vybaveny bezucpávkovými čerpadly s magnetickou spojkou (typ M) nebo čerpadly s mechanickou ucpávkou (typ A), která od velikosti M35 výše umožňují automatické znovunasávání. Standardní ukončení sání a výtlaku filtrů je převlečnými maticemi, na přání hadicovými nátrubky. Všechny filtry je možné dodávat s kontrolním manometrem s oddělovací membránou, elektroinstalací s motorovým spouštěčem, hlídáním proti chodu čerpadla na sucho, hadicemi, sacími koši, armaturami, apod.